Napoleon NEFB42H-MF Elevation 42-inch electric fireplace insert
SELECT A SIZE
Limited Stock
Available for immediate shipping
Features:
  • 5,000/10,000 BTU’s and 120/240V and 1,500/3,000 watts (hardwire only)
  • Triple layer flame technology mirrors real fire dynamics.
  • Premium Split Oak Logs Included
  • ECO mode: runs at half heat – consuming less energy
  • BOOST mode: heater at max heat with increased blower speed — heat in a hurry
  • Orange and yellow flame colours with 5 speeds and brightness levels.
  • 13 top light color options
  • Adjustable finishing trim included
  • Included premium remote, Napoleon Home mobile app or optional wall mount control.
  • Also voice control compatible, works with Google & Alexa
  • Warranty – 5 years
DOWNLOAD PRODUCT DETAILS
Napoleon NEFB42H-MF Elevation 42-inch electric fireplace insert 42" specifications
Overall Size 46.3" W X 40.3" H X 16" D
Installation Built-in
Wiring Hard-wire only
Heating Range 400 - 800 s.f.
BTUs 5000 To 10,000
Volts 120 Or 240
Shipping Weight 213 lbs
Shipping Dimensions
(L / W / H)
52" x 21" x 46"