Amantii Signature BI-TRD-38-SIG traditional insert with Optimyst
Ships in 2-3 weeks
  • Includes 6-piece Lit Logs plus Log Chips and glass media.
  • The Optimyst® comes with a 2-year warranty, provided by Dimplex.
  • The Amantii Electric Fireplace includes a 2-year warranty, provided by Amantii.
  •  Zero Emissions – The most sustainable fireplace option; no emissions and 100% efficient.
  • This model can only be built-in.
  • Smart Room Temperature Control – 59°F – 82°F or 15°C – 28°C.
  • 50000 hours lifetime LED light source.
  • Adjustable ember bed colors that allow for the possibility of auto-mixing thousands of colours.
  • Most quiet and reliable components in the industry.
DOWNLOAD PRODUCT DETAILS
Amantii Signature BI-TRD-38-SIG traditional insert with Optimyst 38" specifications
Overall Size 38" W X 38.125" H X 20.5" D