Napoleon NEFB36H-BS Element 36 Insert
SELECT A SIZE
Ships in 2-3 weeks
Features:
  • Self trimming for easy installation
  • Simply plugs into a 120V wall outlet or can be hard wired to 120V or 240V
  • Top light LEDs in 7 colour settings
  • Adjust flame speed
  • Decorative brick side panels
  • All season usage: flames operate with or without heat
  • Disable heat function as child safety feature
  • Multi-function remote standard
  • Thermostatic control
  • Warranty – 2 years parts
DOWNLOAD PRODUCT DETAILS
Napoleon NEFB36H-BS Element 36 Insert 36" specifications
Overall Size 36.1" W X 31.8" H X 11.2" D
Installation Built-in
Wiring Plug-in Or Hard-wire
Heating Range 400 - 800 s.f.
BTUs 5000 To 10,000
Volts 120 Or 240
Shipping Weight 75 lbs
Shipping Dimensions
(L / W / H)
40" x 15" x 35"