Amantii SYM-50-BESPOKE linear electric fireplace
(1 customer review)
SELECT A SIZE
Ships in 2-3 weeks
Features:
  • 1500W 5118 BTU, heat up 400 sq ft room
  • 50000 Hours Lifetime LED Light Source
  • Smart Room Temperature Control
  • 59°F-82°F or 15°C-28°C
  • Flame Presentation – 6 Brightness levels and 6 Speed levels.
  • Multiple flame colours – yellow, orange, red in any combination.
  • Flame and Ember Bed lights can be operated separately
  • Adjustable Ember Bed Colours with possibility to auto mix thousands of colors
  • Timer: Regular Timer (1-8 hours) and
  • 7-Day Pre-Set Timer
  • The most reliable components in industry
  • Whisper quiet heater/fan
  • Improved 11 Colour Downlight
  • Install Options — Fully recessed or Wall Mounted
  • Remote control — For flame and heater
  • Indoor – outdoor — BESPOKE models are rated for either indoor or outdoor use.
  • Warranty – 5 Warranty
DOWNLOAD PRODUCT DETAILS
Amantii SYM-50-BESPOKE linear electric fireplace 50" specifications
Overall Size 50.2" W X 15.6" H X 5.5"D
Installation Recessed Or Surface-mount
Wiring Plug-in Or Hard-wire
Heating Range 400 S.f.
BTUs 5000
Volts 120
Shipping Weight 83 lbs
Shipping Dimensions
(L / W / H)
60" x 11" x 22"