Amantii BI-72-DEEP Indoor-Outdoor Linear Fireplace
SELECT A SIZE
Ships in 2-3 weeks
  • WiFi connectivity & app
  • All models are rated for either indoor or outdoor use.
  • State-of-the-art flameset,
  • Approx. heating area 400-500 sq. ft.
  • 2 Stage heater.
  • Hard wire ready.
  • NEW Thermostat hard wire ready.
  • Flame operates with or without heat.
  • Remote control for flame and heater.
  • Full frame viewing – unit allows for choice of finishing material to come right to glass.
  • Optional black steel surround comes in the box, it is up to you if you want to use it or not.
  • This unit has 2 flame sets.
  • Ambient Canopy lighting in 13 colors.
  • Included Media — comes with glass media package, plus 10-piece oak log set
DOWNLOAD PRODUCT DETAILS
Amantii BI-72-DEEP Indoor-Outdoor Linear Fireplace 72" specifications
Overall Size 72.75" W X 23.5" H X 12.75" D
Installation Recessed
Wiring Direct-wire
Heating Range 400 sf
BTUs 5000
Volts 120
Shipping Weight 170 lbs
Shipping Dimensions
(L / W / H)
84" x 16" x 26"